Dlaczego FTTx nie gwarantuje połączenia światłowodowego?

kabel FTTX

Akronim FTTx obejmuje różne topologie sieci światłowodowych. W zależności od ostatniej litery na końcu tego skrótu, fizyczna konfiguracja sieci może być zupełnie inna na miejscu i mieć bezpośredni wpływ zarówno na koszty związane z rozbudową światłowodu, jak i na czynności konserwacyjne lub gwarantowane prędkości szerokopasmowe do abonentów.

Co to jest kabel FTTX?

Kabel FTTx odnosi się do globalnej architektury sieci, opartej na rozmieszczeniu światłowodów do określonego fizycznego punktu sieci. FTTH, FTTB lub FTTP to specyficzne topologie wskazujące fizyczną lokalizację, w której wykonywana jest terminacja optyczna. Dlatego ważne jest rozróżnienie dwóch terminów, które często są używane zamiennie: architektura sieci i topologia sieci.

Architektura sieci to sposób, w jaki sieć światłowodowa jest projektowana z teoretycznego punktu widzenia; logiczna sekwencja elementów mająca na celu zapewnienie optymalnej pracy instalacji. Topologia sieci to fizyczna reprezentacja sieci: określa miejsce, w którym na miejscu znajdują się różne urządzenia sieciowe, takie jak kable optyczne, rozdzielacze i różne skrzynki rozdzielcze.

Uchwyt ścienny OTO, punkt końcowy dla instalacji FTTH.

Gniazdo abonenckie, czyli w ogóle FTTH

kabel FTTX

FTTH lub inaczej gniazdo abonenckie to zdecydowanie topologia sieci dostępowej stosowana zarówno przez graczy telekomunikacyjnych, jak i abonentów w skali światowej. Około 100 razy szybszy niż DSL, FTTH umożliwia cyfryzację przedsiębiorstw, umożliwiając tym samym niezawodne zaspokajanie rzeczywistych potrzeb w zakresie przepustowości łączy szerokopasmowych. W przeciwieństwie do innych topologii sieci, takich jak FTTN, FTTLA czy FTTB, FTTH składa się w 100% z infrastruktury światłowodowej.

Oznacza to, że nie jest wymagana konwersja sygnału pomiędzy PoP a gniazdem telekomunikacyjnym OTO (optycznym gniazdkiem telekomunikacyjnym) do montażu na ścianie, co umożliwia dostawcom usług internetowych zapewnienie bardzo szybkich połączeń przy małych opóźnieniach.

W przypadku wdrażania sieci FTTH możliwych jest kilka konfiguracji, w zależności od kryteriów takich jak:

  • obszar, który ma zostać pokryty: o dużym lub niskim zagęszczeniu
  • rodzaj przyłączanego mieszkania: SDU (jednorodzinny) lub MDU (wielorodzinny)
  • liczba abonentów, którzy mają być przyłączeni do światłowodowych sieci dostępowych
  • przygotować się na przyszłe połączenia w oparciu o prognozy demograficzne