Środowisko czytania: jak medium może wpływać na twoje oczy?

book-ge0e4603b2_1280

Podczas gdy czytanie polega głównie na używaniu tylko oczu, jest wiele rzeczy do rozważenia, jeśli chcesz czytać przyjemnie. Obejmuje to rozważania na temat tego, jak wygląda i zachowuje się twoje środowisko. Nie możesz cieszyć się dobrą książką, będąc zmęczonym i rozdrażnionym. Aby rozwiązać ten problem, zbadamy różne obszary środowiska czytania, które mogą wpływać na twoje oczy podczas ćwiczenia. Ponadto przyjrzymy się również różnicy między tradycyjnym czytaniem w formie papierowej a korzystaniem z terminali wideo z telefonów komórkowych i komputerów. Ponieważ Optyk Lublin jest przy temacie wyświetlaczy wideo, z pewnością poruszymy temat cyfrowego zmęczenia oczu i czynników, które naprawdę powodują ten stan. 

Co to jest szkodliwe środowisko czytania

Zanim przejdziemy do odpowiedniego środowiska czytania zalecanego przez lekarzy, powinniśmy najpierw zadać sobie pytanie: „Czy istnieje coś takiego jak ZŁE środowisko czytania?”. Podczas gdy niektóre warunki środowiskowe, takie jak temperatura i wilgotność, są całkowicie subiektywne pod względem wpływu na jednostkę, oświetlenie jest najprawdopodobniej obiektywne.

Oprócz oczywistego otoczenia w warunkach oświetleniowych istnieją inne czynniki wpływające na zadowolenie z czytania. Czynniki te obejmują wysokość siedziska i stołu, pozycję siedzącą, rozmiar i strukturę druku lub czcionki oraz własny stan osobisty. Kiedy twoje środowisko nie promuje tych czynników, nie tylko pogarszasz swoje oczy, ale może również ucierpieć ogólny stan zdrowia.

Aby uniknąć tych szkodliwych praktyk, omówimy pewne środowiska w dwóch trybach czytania. Podczas gdy czytanie papierowe i cyfrowe mają wspólne podstawowe podejścia do czytania, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka wyjątkowych kwestii, takich jak fizyczna możliwość dostosowania nośnika i możliwość dostosowania funkcji.

Tradycyjne środowisko czytania książek

Już na początku XX wieku optycy byli świadomi nadużyć w czytaniu w formie papierowej i ich konsekwencji. W czasopiśmie medycznym z 1904 roku na temat zmęczenia oczu i jego konsekwencji, lekarz opisał idealne środowisko do czytania książek. Oto zalecenia:

 • Duże oświetlenie: lekarz zachęca do korzystania z okien w czasie ich pobytu. Najważniejsze jest to, aby cienie nie zasłaniały liter w czytanym materiale.
 • Siedzenie: czytelnicy powinni korzystać z dostosowanych siedzeń, jednocześnie zachęcając użytkownika do siedzenia wyprostowanego bez garbienia się z tyłu i szyi. Oznacza to, że czytany materiał musi znajdować się na wysokości oczu, a źródło światła powinno znajdować się z tyłu i nad ramionami.
 • Drukuj: W miarę możliwości kupuj materiały do ​​czytania z wyraźnym i wyraźnym drukiem, minimalizując mrużenie oczu i dopasowując pozycje do czytania.
 • Odpoczynek: wyznaczaj częste przerwy na czytanie i wykonuj mniej wymagające i wymagające zadania podczas tych przerw. Jednocześnie nie czytaj (zwłaszcza w zaciszu swojego łóżka), gdy wiesz, że twoje oczy są zmęczone lub zmęczone. 

Czytanie jest niezwykle obciążającym zadaniem dla naszych oczu ze względu na ogromną potrzebę skupienia. Nasze oczy męczą się, gdy doświadczają zmęczenia mięśni rzęskowych z powodu przedłużonych drobnych ruchów motorycznych. Autor zalecił wszystkie powyższe warunki, ponieważ zmniejsza to obciążenie naszych oczu podczas czytania. 

Wyświetlacze wideo i cyfrowe zmęczenie oczu

Jedną z rzeczy, które naukowcy zauważają w dobie mediów cyfrowych, jest wzrost cyfrowego zmęczenia oczu lub syndromu widzenia komputerowego. Odchodząc od ograniczeń środowiska, zagrożenia dla naszych oczu są teraz w samym medium. Ponieważ światło wyświetlaczy wideo świeci bezpośrednio na nasze oczy, oddziałuje na oczy w szczególny sposób poprzez swój własny system. Ten system obejmuje jasność, kontrast, odblaski ekranu i częstotliwość odświeżania ekranu. 

W szczególności każda z tych funkcji wpływa na oczy na swój własny sposób. Oto kilka przykładów:

 • Niskie częstotliwości odświeżania ekranów mogą powodować migotanie, które przyczynia się do cyfrowego zmęczenia oczu.
 • Oglądanie na wyświetlaczu cyfrowym może zmniejszyć częstotliwość mrugnięć i powodować niepełne mruganie, powodując suchość oczu u użytkowników.
 • Niski kontrast i mały rozmiar czcionki mogą również zmniejszyć częstotliwość mrugnięć użytkownika. 

Aby uniknąć objawów cyfrowego zmęczenia oczu, możemy zastosować niektóre praktyki zakorzenione w tradycyjnych środowiskach czytania w nowoczesnym czytaniu cyfrowym. Oto jak możesz je wykonać:

 • Dostosuj jasność ekranu: przyzwyczajaj się do zmiany jasności ekranu, aby dopasować ją do jasności pokoju. Upewnij się, że nie jest zbyt jaskrawo wysoki lub zbyt słabo oświetlony.
 • Zainwestuj w dobry ekran: minimalna częstotliwość odświeżania zalecana przez to 75 Hz.
 • Pamiętaj, że możesz powiększać małe czcionki: popularne przeglądarki umożliwiają powiększanie tekstu za pomocą „CTRL + przewijanie w górę”.
 • Odpoczynek dla oczu: spróbuj skupić się na czymś dalej niż ekran w odległości około 20 stóp przez 20 sekund. Rób to co 20 minut pracy na ekranie. 

Ponieważ nasze komputery nadal zapewniają wiele korzyści dzięki samej wygodzie, czy tradycyjne materiały do ​​czytania w formie papierowej stają się przestarzałe? Możesz zaradzić zmęczeniu podczas czytania, zarządzając otoczeniem i odpoczywając. Co więcej, medium, którego używasz, po prostu modyfikuje ustawienia, które powinieneś wprowadzić, aby dbać o swoje oczy. Jednak pod względem wydajności na każdym nośniku, jak wypada każdy z nich?

Czytanie w formie papierowej a czytanie książek cyfrowych

Wraz z pojawieniem się terminali wideo naukowcy przeprowadzili wiele badań nad czytaniem na papierze, porównując je z czytaniem cyfrowym. Większość wyników wskazuje na subiektywne obserwowalne zmęczenie oczu. Dwie inne odnotowane zmienne to czytanie ze zrozumieniem i szybkość czytania.

Aby zobaczyć praktyczne i mentalne zastosowania naszej dyskusji na temat zdrowia oczu, zwracamy się do wcześniejszego badania przeprowadzonego w 2001 roku. Badacze testowali umiejętność czytania ze zrozumieniem i szybkość czytania z obciążeniem umysłowym i bez niego. Czytelnicy papierowi mieli większą prędkość czytania, gdy uczestnicy nie mieli obciążenia umysłowego w postaci pamięci roboczej. Jednak czytelnicy cyfrowi byli szybsi, gdy uczestnicy mieli obciążenie umysłowe podczas czytania. Jeśli chodzi o umiejętność czytania ze zrozumieniem, czytelnicy korzystający z papieru mogli pochwalić się wyższymi wynikami w zakresie rozumienia tekstu.

Nowsze badania z 2010 roku pokazują te same wyniki w zakresie lepszego czytania ze zrozumieniem za pomocą fizycznych książek. Nie oznacza to automatycznie, że jeden jest lepszy od drugiego. Każdy nośnik ma zalety odpowiednie do różnych zadań. 

We wszystkich tych wynikach jedną z rzeczy, które badacze kontrolują, jest rodzaj używanego ekranu i środowisko, w którym się znajdują. Dodatkowo, ponieważ te wyniki pochodzą z bardzo dawna, mogą nie odzwierciedlać obecnego stanu rzeczy. Stosując poprawki i praktyki omówione w tym czytaniu, musimy być w stanie osiągnąć wydajność czytania odpowiednią dla nas.

Rekomendowane artykuły