Szybkie, łatwe wskazówki dotyczące konserwacji systemu septycznego.

sewage-truck-gdbef9e035_1280

Edukuj członków rodziny na temat właściwego użytkowania

Najważniejszym czynnikiem w utrzymaniu prywatnego szamba jest upewnienie się, że wszyscy użytkownicy są dokładnie wyedukowani w zakresie materiałów, które można bezpiecznie spłukać lub wylać do kanalizacji, a które nie.

Wiele przedmiotów w przeciętnej amerykańskiej łazience nie jest w rzeczywistości produkowanych ani przeznaczonych do użytku w prywatnych lub publicznych systemach odprowadzania ścieków.

Właściciele domów, którzy chcą chronić system septyczny w swoim domu, będą chcieli zniechęcić do spłukiwania następujących powszechnie używanych przedmiotów:

  • Waciki, waciki i aplikatory do makijażu
  • Samoprzylepne bandaże i gaza
  • Produkty higieny kobiecej, chusteczki nawilżane i pieluchy jednorazowe 
  • Prezerwatywy, paski i produkty do depilacji woskiem oraz niedopałki papierosów
  • Ręczniki papierowe, nici dentystyczne i chusteczki do twarzy

Chociaż wiele z tych przedmiotów jest wykonanych z papieru, nie mogą się one rozłożyć w środowisku szamba. Zamiast tego gromadzą się one wewnątrz zbiornika, zajmując cenną przestrzeń i sprawiając, że system działa mniej wydajnie.

Ponadto mieszkańcy gospodarstwa domowego powinni również zrozumieć, że inne powszechne materiały, takie jak żwirek dla kotów, leki i żrące chemikalia, również nie są bezpieczne w przypadku prywatnego systemu septycznego. 

Bezpieczne korzystanie z szamba w kuchni oznacza również, że nie spłukuje tłuszczu, olejów i tłuszczów do kanalizacji. Materiały te, jak również środki do czyszczenia rur, wybielacze i inne silne środki czyszczące, są w stanie zabić kolonie bakterii w szambie, które rozkładają i przetwarzają odpady stałe.

Chroń komponenty przed uszkodzeniem

Jeśli umowa zakupu była uzależniona od zadowalającej inspekcji szamba, tak jak powinna, nowy właściciel domu powinien już dobrze rozumieć stan szamba i jego układ.

W ramach proaktywnego planu konserwacji właściciel domu będzie chciał upewnić się, że obszary, w których znajdują się komponenty, są chronione przed działaniami, które mogłyby zakłócić lub ubić glebę. Działania te obejmują: 

  • Wypas dużych zwierząt
  • Uprawa, orka lub usuwanie ziemi na potrzeby ogrodnictwa lub kształtowania krajobrazu
  • Wbijanie słupków lub innych podpór w grunt
  • Parkowanie lub jazda ciężkimi pojazdami lub sprzętem

Właściciele domów będą również chcieli uniknąć umieszczania na tym obszarze jakichkolwiek drzew lub roślin krajobrazowych, zwłaszcza tych z korzeniami, które mogłyby zagrozić systemowi septycznemu.

Bądź świadomy wczesnych znaków ostrzegawczych 

Systemy septyczne zwykle zaczynają emitować zauważalne sygnały ostrzegawcze, gdy pojawia się problem, który wpływa na zdolność wydajnego przetwarzania odpadów. Właściciele domów, którzy często kontrolują wizualnie swój system, a także zwracają uwagę na te znaki ostrzegawcze, często mogą naprawić rozwijający się problem, zanim nastąpi całkowita awaria. 

Wizualna kontrola systemu powinna polegać na przejściu przez obszar, w którym drenaż znajduje się pod ziemią, i zwracaniu uwagi na zapachy ścieków lub wycieki. Ponadto właściciele domów mogą obserwować wszelkie zagłębienia lub wilgoć w obszarze, w którym znajduje się szambo, co może wskazywać na możliwe zawalenie się lub inne uszkodzenia.

Dodatkowe sygnały ostrzegawcze, na które właściciele domów powinni zwrócić uwagę, obejmują nietypowe odgłosy podczas spłukiwania toalety lub opróżniania zlewu lub wanny, zauważalne zapachy ścieków w domu i ścieki cofające się w kanalizacji. 

Wprowadź harmonogram proaktywnej opieki

Harmonogram proaktywnej opieki jest jednym z najlepszych sposobów, w jaki każdy właściciel domu może chronić zdrowie systemu septycznego w swoim domu. Oprócz własnych doraźnych kontroli i uwagi, właściciele domów powinni również rozważyć zaplanowanie profesjonalnej oceny co roku lub w dowolnym momencie, w którym czują, że ich system może być obciążony. 

Wyszkoleni technicy systemów septycznych mogą sprawdzać uszkodzenia, określać, czy szambo wymaga pompowania i szukać potencjalnych problemów, które mogą mieć wpływ na wydajność i żywotność. Chociaż większość odpowiednio zwymiarowanych, prawidłowo zainstalowanych systemów septycznych nie będzie wymagać częstego pompowania, coroczna profesjonalna ocena pomoże zapewnić, że poziomy w zbiorniku mieszczą się w optymalnym zakresie. 

Bycie właścicielem domu po raz pierwszy jest jednym z ważnych doświadczeń życiowych, a posiadanie niezawodnego źródła informacji może pomóc skrócić krzywą uczenia się.

Rekomendowane artykuły