W przeszłości wielu producentów gontów nie zalecało używania gwoździarki podczas montażu nowego dachu gontowego. Większość z nich preferowała aplikację ręczną młotkiem. Ostatnio sytuacja się zmieniła i wielu dekarzy zaczęło używać różnych elektronarzędzi, w tym gwoździarek (gwoździarek).
Głównym powodem używania gwoździarek jest oszczędność czasu . Drugim powodem jest ułatwienie pracy dekarzy poprzez ograniczenie uciążliwej pracy ręcznej. Producenci gontów wyszli naprzeciw tym wymaganiom i wprowadzili specjalne gonty z większymi strefami do precyzyjnego wbijania gwoździ . Wymaganie to spełniają gonty Cambridge Xpress i Cambridge Xtreme 9,5° , które posiadają szeroką powierzchnię do wbijania gwoździ przy pomocy gwoździarek.
Nadal pozostaje podstawowe pytanie: co jest lepsze? Przybijanie ręczne czy przybijanie? Podczas gdy jedna grupa dekarzy woli wbijać gwoździe ręcznie, druga preferuje wbijanie gwoździ za pomocą gwoździarki.
Liczy się tylko to, aby dach gontowy był wykonany z najwyższej jakości i służył swojemu właścicielowi dobrze, długo i bez zarzutu.
Obie metody montażu gontów mają swoje mocne i słabe strony, w naszym artykule porównamy obie. Ale najpierw…
Znaczenie umieszczania gwoździarki
Umieszczenie każdego gwoździa w gontach decyduje o trwałości gontów. Gonty są przeznaczone do wbijania gwoździ w określonym miejscu, a gwóźdź musi być wbity na określoną głębokość. Zwykle punkt wbijania gwoździ znajduje się ± 25 mm nad wycięciem i 25 mm od krawędzi. Jednak w naszych gontach laminowanych Cambridge położenie gwoździ jest precyzyjnie określone między dwiema białymi liniami. Każdy gwóźdź musi wbić się w drewniany szalunek na głębokość co najmniej 19 mm.
Jeśli gwóźdź nie zostanie prawidłowo umieszczony lub wbity wystarczająco głęboko, może dojść do przedostania się wody lub zerwania gontu przy silnym wietrze. Jeżeli w przypadku problemu z przeciekającym lub wydmuchanym gontem kontrola wykaże, że przyczyną problemu było niewłaściwe umieszczenie gwoździ, wszystkie gwarancje tracą ważność. Więcej wskazówek dotyczących prawidłowego wbijania gwoździ znajdziesz na tym blogu.
Zalety i wady ręcznego wbijania gwoździ
Zwolennicy ręcznego wbijania gontów uważają, że ręczne przybijanie gontów daje im większą kontrolę nad prawidłowym mocowaniem gontów . Lepiej wyczuwają i oceniają, czy gwóźdź jest wbity wystarczająco głęboko i umieszczony we właściwym miejscu. Jest to szczególnie przydatne podczas prac na szalunkach dachowych wykonanych z desek. W deskach może znajdować się wiele szczelin, w które może zostać przypadkowo wbity gwóźdź dekarski, który wtedy w żaden sposób nie utrzymuje gontu w szalunku. Dekarz pracujący młotkiem to wyczuwa i potrafi szybko wszystko naprawić drugim gwoździem, a dziurę po gwoździu zatkać odrobiną szpachli .
Dekarze, którzy ręcznie przybijają gwoździe, od razu mogą stwierdzić, że gwóźdź nie jest wbity w szalunek, natomiast dekarze z gwoździarką muszą bardziej polegać na dźwiękach i intuicji.
W przypadku deski szalunkowej, gdzie sztywność i twardość każdej deski jest nieco inna, możliwe jest zapewnienie idealnego wbicia każdego gwoździa poprzez ręczne wbijanie.
Wbijanie ręczne trwa dłużej niż wbijanie gwoździarką, ale jest szansa na uniknięcie pomyłek przy wbijaniu gwoździ w deskę lub poprawienie błędów na miejscu. Wolniejsza instalacja spowoduje wyższe koszty pracy. Nasz sklep z narzędziami jest dostępny dla Ciebie.