Orurowanie — zgodnie z normą orurowanie do dystrybucji gazu medycznego to bezszwowa rura miedziana, oznaczona jako typ K lub L. „Rura powinna być zainstalowana zgodnie z wymaganiami normy” .
Do instalacji stosuje się rozmiar – 1/2 cala lub większy. Ponadto rurociąg zostanie oznaczony odpowiednim niebieskim lub zielonym kolorem, wskazującym, że jest używany do gazu medycznego.
Przyłącza gazowe łódź muszą być wyraźnie oznaczone za pomocą nieusuwalnych naklejek, które są oznaczone kolorami w zależności od gazu. Kolory są znormalizowane zgodnie z przepisami obowiązującymi na danym obszarze i powinny być rozmieszczone wzdłuż rury w odległości nie większej niż 20 stóp od siebie, a także przy każdym zaworze, przy każdych drzwiach dostępowych i przy każdym przyłączu serwisowym.
W przypadku rury zakopanej bezpośrednio nad rurą należy umieścić ciągłą taśmę lub znacznik w celu identyfikacji rurociągu za pomocą określonej nazwy.
Zawory — muszą być zgodne z normą. Zawory zwrotne służą do zapobiegania przemieszczaniu się gazu (lub wody w instalacjach wodociągowych) w przeciwnych kierunkach niż zamierzono. Zapobiega „przepływowi wstecznemu” , czyli przepływowi gazu (lub próżni) w złym kierunku. Zawory źródłowe muszą znajdować się przy bezpośrednim połączeniu każdego źródła z siecią rozdzielczą.
Okucia — muszą spełniać normy obowiązujące w danym regionie.
„Wszystkie przewody rurowe, zawory, złączki i inne elementy stosowane we wszystkich niepalnych systemach gazów medycznych muszą być dokładnie oczyszczone przez producenta w celu usunięcia oleju, smaru i innych łatwo utleniających się materiałów, tak jakby były przygotowywane do pracy z tlenem”.
Prawidłowa instalacja wymaga bezpiecznego pomieszczenia rozdzielacza
Miejsca magazynowania gazów medycznych w pomieszczeniach lub przestrzenie rozdzielaczy wymagają odpowiedniej wentylacji.
Podczas gdy próżnia, WAGD, powietrze medyczne i powietrze instrumentalne są wytwarzane lokalnie w większości szpitali, gazy o mniejszej objętości mogą przechodzić przez system rurociągów z butli podłączonych do kolektora. Zwykle szpitale będą miały azot, podtlenek azotu i być może dwutlenek węgla wytwarzany przez kolektor.
Poniższa infografika przedstawia większość wymagań dotyczących pomieszczenia rozdzielacza zgodnie z opisem.
Jeśli remontujesz swój obiekt opieki zdrowotnej lub jesteś w trakcie budowy, znajomość wymagań przed instalacją będzie „ uratowała życie ” Tobie i Twoim pacjentom. Jeśli myślisz o przebudowie, może dostarczyć listę kontrolną najczęstszych problemów, które wykryliśmy, oraz testy, które musi wykonać każdy dostawca.
Oczywiście każdy plac budowy jest wyjątkowy i nie ma możliwości przewidzenia każdego konfliktu instalacji, ale dzięki wstępnemu planowaniu wydruków i współpracy z certyfikowanymi dostawcami, którzy przestrzegają wszystkich wytycznych, weryfikacja może stać się zwykłą formalnością.
Odnośnik dotyczący szczegółów projektowych i konstrukcyjnych lokalizacji centralnych systemów zasilania i magazynowania gazów pod ciśnieniem dodatnim.
Cechy instalacji gazów medycznych
Prawidłowa instalacja musi być bezbłędna i wydajna. Istnieją 4 komponenty systemów gazów medycznych, które współpracują ze sobą w celu dostarczania lub usuwania gazów medycznych w placówce opieki zdrowotnej.
- Montaż rur – jest ważnym aspektem gazów medycznych. Jak stwierdzono powyżej, materiały muszą przylegać do odpowiednich rurociągów w celu dystrybucji.
- Magazynowanie – Produkcja, magazynowanie i dostawa to złożony proces. Przechowywanie, jak omówiono, w różnych pomieszczeniach jest kluczowym czynnikiem bezpieczeństwa. Butle są oznaczone kolorami i oznakowane w celu identyfikacji ich zawartości. W przypadku magazynowania „luzem”, na przykład luzem ciekłego tlenu – wymaga od szpitali utrzymywania rezerwowego zaopatrzenia w gaz.
- Gazownik łódź — po instalacji należy upewnić się, że przepływ i ciśnienie gazu są stałe i niezakłócone.
- Odpady — Celem systemu powinno zawsze być zapewnienie, że gaz wydostaje się bezpiecznie na zewnątrz, bez uwięzienia w jakiejkolwiek części systemu gazów anestezjologicznych, maksymalizacja bezpieczeństwa lekarzy i pacjentów oraz zabezpieczenie sali operacyjnej.
Korzystanie z gazów medycznych wymaga prawidłowej instalacji, konsekwentnej konserwacji, testowania/monitorowania, praktyk bezpieczeństwa i inspekcji.