Jaką konserwację maszyn rolniczych wykonać przed zimą? Wskazówki i porady z praktyki

maszyny rolnicze

1) Najczęstsze błędy w pielęgnacji maszyn rolniczych

Być może słyszałeś niektóre z następujących stwierdzeń:

  • „Po sezonie wystarczy odstawić maszynę w takim stanie, w jakim się znajduje. Zostanie on przygotowany dopiero przed wdrożeniem”.
  • „Konserwacja maszyny zajmuje tylko chwilę, ponieważ jest to czas bezproduktywny”.
  • „Wystarczy wyjąć maszynę z garażu na kilka dni przed rozpoczęciem pracy”.
  • „Praktycznie każdy może jeździć na nowoczesnych maszynach, a maszyna i tak będzie osiągać maksymalne osiągi”.

Praktyka pokazuje nam, że jest dokładnie na odwrót.

Właściwa pielęgnacja maszyn jednozadaniowych (kombajn, prasa) i wielozadaniowych (ciągniki) zawsze się opłaca. Wydłuża żywotność, zwiększa efektywność pracy i zmniejsza ryzyko awarii lub nieoczekiwanego wyłączenia.

W celu osiągnięcia jak najlepszych efektów ważna jest współpraca użytkownika lub właściciela maszyny z organizacją serwisową. Po obu stronach są ludzie, planowana praca, wymagania i opcje rozwiązań. Dlatego gotowość do porozumienia jest kluczowa.

2) Podstawowe czynności związane z pielęgnacją maszyny po zbiorach lub po sezonie

  • Czyszczenie: Maszynę należy najpierw oczyścić z zanieczyszczeń mechanicznych, które z czasem mogą prowadzić do korozji. Idealne jest czyszczenie sprężonym powietrzem, które jest jednocześnie najdelikatniejsze, szczególnie w przypadku elektroniki dzisiejszych maszyn.
  • Inspekcja: Po całkowitym wyczyszczeniu należy przynajmniej wizualnie skontrolować całą maszynę pod kątem ewentualnych uszkodzeń, wycieków lub zużycia, które mogły wystąpić podczas ciężkich zbiorów, lub czy brakuje jakichkolwiek części.
  • Regulacja: Postępuj zgodnie z instrukcjami zawartymi w instrukcji obsługi maszyny, dotyczącymi regulacji i wymiany płynów eksploatacyjnych po określonej liczbie godzin pracy silnika (Mth).
  • Konserwacja w warsztacie: Zlecić przegląd całej maszyny w swoim warsztacie podczas regularnego przeglądu posezonowego. Natychmiast uzyskasz wyobrażenie o jego stanie. Ewentualne uchybienia wykryte przez serwis z uwzględnieniem ich wpływu na dalszą pracę maszyny usuwać najlepiej jak najszybciej.

Po wykonaniu wszystkich tych czynności zaparkuj maszynę w suchym i przewiewnym miejscu.

3) Przygotowanie maszyny do dłuższego przestoju, np. na zimę

Dokładne instrukcje dotyczące tego, czego każda maszyna wymaga do długotrwałego przechowywania, można znaleźć w instrukcji obsługi. Zwykle obejmują one następujące kroki:

  • Sprawdź stan, w razie potrzeby dodaj wypełnienia eksploatacyjne. Zaleca się napełnienie zbiorników paliwa i mocznika mniej więcej do połowy pojemności.
  • Zabezpieczyć maszynę przed uszkodzeniem przez gryzonie.
  • Odłącz akumulator, jeśli producent to zaleca lub dopuszcza. Zapobiegnie to jego ewentualnemu całkowitemu rozładowaniu, a tym samym ewentualnej utracie pojemności.

4) Co należy zrobić oprócz podstawowej konserwacji

Praktyczne doświadczenie wielokrotnie potwierdziło, że usługi profilaktyczne się opłacają. Potrafią na czas wykryć problemy, które mogą zakończyć się kosztownymi naprawami.

Monitoruj stan swoich maszyn za pomocą analizy oleju LubAnac i zmniejsz ryzyko nieplanowanych przestojów i związanych z nimi kosztów. Dzięki LubAnac uzyskasz stały podgląd stanu i stanu poszczególnych podzespołów maszyny. Analiza metali zużywalnych pomoże wykryć ewentualne zwiększone zużycie ruchomych części silnika. LubAnac wykryje również możliwy wyciek płynu chłodzącego do oleju, paliwo w oleju silnikowym lub zwiększoną ilość sadzy, która może doprowadzić do zatkania filtra cząstek stałych (FAP). TotalEnergies oferuje LubAnac w ponad 100 krajach na całym świecie, w tym w Polsce. Wóz asenizacyjny także wymaga wymiany oleju.

Inne usługi prewencyjne specjalistycznych firm umożliwiają sprawdzenie elementów układu paliwowego (wtryskiwaczy lub pomp wysokiego ciśnienia) oraz łożysk. Usługi kontraktowe oferują również zdalną diagnostykę sterowania całymi maszynami .

Ze względu na krótkotrwałe wykorzystywanie sprzętu podczas żniw oraz wysokie wymagania eksploatacyjne bardzo ważny jest dobór wysokiej jakości paliw, smarów, mocznika oraz części zamiennych. Wszelkie oszczędności na tych przedmiotach zwrócą się słono w postaci awarii maszyny w najmniej dogodnym momencie.

5) W co warto inwestować

Poszczególne etapy konserwacji mogą się różnić dla każdej maszyny dostarczanej przez firmę producent maszyn rolniczych Spawex. Jednak ogólne zasady odnoszą się jednakowo do wszystkich:

  1. Podstawą jest staranny serwis maszyn przy użyciu wysokiej jakości, sprawdzonych olejów, smarów i części zamiennych. Zapobiegnie to nieoczekiwanym problemom i obniży koszty późniejszych napraw.
  2. Równie ważna jest prawidłowa obsługa maszyn przez przeszkolonych pracowników, która jest niezbędna do wydajnej pracy.
  3. Inwestycja w prewencyjne sterowanie i monitoring maszyn, w tym zdalny monitoring stanu urządzeń, zwraca się dzięki szybszemu wykrywaniu usterek i optymalizacji działań.

Rekomendowane artykuły